Jak uczyć się z fiszek aby osiągać najlepsze efekty

Metoda Sebastiana Leitnera to zbiór zasad samodzielnego uczenia się i zapamiętywania. Jest stosowana z powodzeniem od wielu lat, szczególnie w Niemczech, i świetnie sprawdza się w nauce słownictwa z fiszek.

Po pierwsze selekcja materiału!
Nigdy nie ucz się zbyt dużej ilości słówek na raz. Do selekcji materiału wykorzystaj pudełko z przegródkami, najlepiej aby było ich pięć (lub w większym pudełku umieść pięć mniejszych).

Na początku wszystkie fiszki znajdują się w przegródce 1 - dokonuje się codziennych powtórek fiszek z tejże przegródki. Poprawne tłumaczenie następnego dnia premiowane jest awansem do kolejnej, wyższej przegródki, a błędne – skutkuje powrotem fiszki do pierwszej przegródki itd. Fiszki z przegródki trzeciej powtarzamy po 3 lub 4 dniach, a z przedostatniej raz w tygodniu. Fiszki, które umieściliśmy w ostatniej piątej przegródce powtarzamy raz na 3-4 tygodnie pamiętając o zasadzie, że każde zapomniane słowo musi wrócić do pierwszej przegródki. Okazuje się, że tak prosta zasada podnosi skuteczność nauki nawet o kilkadziesiąt procent!


W ten sposób trwale nauczysz się nowego słownictwa pod warunkiem systematycznych powtórek, jeśli tylko przerwiesz powyższy schemat nauki choćby tylko na jeden tydzień zmarnujesz wszystko to co wcześniej osiągnąłeś. Wystarczy poświęcić 10-15 minut dziennie a już po miesiącu zauważysz znaczną poprawę. Co więcej twój lepszy zasób słownictwa pomoże ci w innych elementach nauki języka takich jak gramatyka czy słuchanie ze zrozumieniem.
Podczas nauki nie zapominaj o jeszcze jednej, bardzo istotnej rzeczy, mianowicie wypowiadaj wszystkie słówka i zwrotny na głos.
NIGDY NIE UCZ SIĘ W MYŚLACH Jeśli będziesz miał wątpliwości co do wymowy słówek, wejdź na Google Tłumacz gdzie możesz posłuchać poprawnej wymowy. Przekonaj się, że nauka słownictwa wcale nie musi być trudna. Powodzenia. Keep calm and get smarter.